Leadership

Introduction to directors and executives

Mr. Yu Zhuyun (余竹雲) (Chairman and CEO)

was born in December 1973, is an entrepreneur with over 15 years of experience primarily in the property development and investment industry in the PRC. In 2004, he founded Anhui Central Holding Group Co., Ltd.* (安徽中環控股集團有限公司) (‘‘Anhui Central’’), which is principally engaged in real estate development, commercial property leasing, environmentally friendly construction, cultural and creative industry, smart logistics and trade development, as well as health and wellness industry in the PRC. He is currently serving as the chairman of the board of directors of Anhui Central. Mr. Yu is a standing committee member of the All-China Youth Federation (中華全國青年聯合會), a council member of the China Society for Promotion of the Guangcai Program (中國光彩事業促進會), a council member of the China Young Volunteers Association (中國青年志願者協會), a standing council member of the China Mergers & Acquisitions Association (中國併購公會), the vice president of the Anhui Federation of Industry andCommerce (安徽省工商業聯合會), a member of the Anhui Provincial Committee of the Chinese People’s Political Consultative Conference (中國人民政治協商會議安徽省委員會),the vice president of the Anhui Youth Federation (安徽省青年聯合會), a standing council member of the Anhui Overseas Friendship Association (安徽省海外聯誼會), and the honorary president of the Anhui Federation of Overseas Chinese Entrepreneurs (安徽省僑商聯合會). Mr. Yu obtained a Master of Business Administration from Hong Kong Baptist University in November 2007. He further obtained an Executive Master of Business Administration from Cheung Kong Graduate School of Business (長江商學院) in the PRC in September 2013.

Mr. Li Menglin (李夢琳) (Executive Director)
Mr. Li Menglin (李夢琳), aged 63, was appointed to the Board on 30 April 2020. He has extensive experience in the banking and financial services sectors in the PRC. During the period from April 1998 to September 2017, he held various senior positions at the Anhui provincial branch of the Industrial and Commercial Bank of China, including the president of Anqing branch, chief of the education department, chief manager of real estate financing department, head of stock reform office, chief manager of company services II department, and manager and senior manager of small-sized enterprises financing department. From September 2017 to July 2019, he served as the chairman of the board and the president of Anhui Xin’an Bank* (安徽新安銀行), and has been serving as a consultant of Anhui Xin’an Bank since June 2019.
Mr. Li received the awards of Model Individual in Consumer Credits Management Works of 2005* (2005年度中國工商銀行消費信貸管理工作先進個人), Annual Excellent Performance by the Anhui Provincial Branch of the Industrial and Commercial Bank of China* (中國工商銀行省行本部年度考核優秀等次) in 2007, 2013 and 2015 and Model Worker in the Innovative Work in the Finance Sector in Anhui Province of 2010* (2010年度安徽省金融創新工作先進個人).

Mr. Qiao Xiaoge (喬曉戈) (Non-executive Directors)
was born in November 1967, is experienced in the field of real estate development and construction. During the period from March 2000 to November 2003, he served as a deputy general manager of the predecessor company of Wanda Commercial Properties (Group) Co., Ltd. (萬達商業地產(集團)有限公司), a private property developer. He then served as a vice president of Sunac Huabei Development Group Co., Ltd.* (融創華北發展集團有限公司), a company principally engaged in real estate development and commercial property leasing, from January 2004 to June 2006. He has been serving as the president of Anhui Central since August 2011. Mr. Qiao graduated from Hefei University (合肥學院) in the PRC in July 1991.

Ms. Zhu Yujuan (朱玉娟) (Non-executive Directors)
was born in September 1979, joined Anhui Central in February 2009. She had served in various positions in Anhui Central, including general manager of the administrative and human resources management center and assistant to the president. She is currently serving as a vice president of Anhui Central. Ms. Zhu graduated from Hefei University of Technology (合肥工業大學) and the Institute of Psychology of the Chinese Academy of Sciences (中國科學院心理研究所) in the PRC in January 2009 and February 2011, respectively.

Dr. Li David Xianglin (李祥林) (Independent Non-executive Director)
was born in May 1963, is currently a professor of finance at the Shanghai Advanced Institute of Finance (高級金融學院), an associate dean, the director of the risk management center (風險管理研究中心) and the director of the FinTech Research Center (金融科技研究中心) of the Chinese Academy of Financial Research (中國金融研究院), and a co-director of the Master of Finance program in Shanghai Jiao Tong University (中國上海交通大學) in the PRC. Prior to joining Shanghai Jiao Tong University (中國上海交通大學), he had served in leading financial institutions for more than two decades. He was the head of global credit derivatives research of Citigroup from October 2001 to June 2004, the head of quantitative analysis of credit derivatives of Barclays Capital from June 2004 to April 2008, the chief risk officer of China International Capital Corporation Limited from May 2008 to January 2012, the director of senior management and the head of modeling for AIG Investments from January 2012 to March 2016, and the senior vice president of investment and the person-in-charge of the risk analytics and methodology department of Prudential Financial, Inc. from March 2016 to December 2017. Dr. Li obtained a Master of Business Administration from Laval University in Canada in May 1991. He further obtained a Master of Mathematics (Actuarial Science) and a Doctor of Philosophy (Statistics) from the University of Waterloo in Canada in May 1992 and October 1995, respectively.

Mr. Wang Wenxing (王文星) (Independent Non-executive Director)
was born in January 1970, is currently serving as a senior tax consultant of Triangle Accounting Limited and an international tax consultant of Mind & Sun Partners in Shanghai. He has also been serving as a senior partner, the chief accountant and the quality control director of Anthony Chen CPA, PLLC since February 2009. During the period from May 1995 to March 2003, he served as a project manager in the Guangzhou Branch of the China Council for the Promotion of International Trade (中國國際貿易促進委員會廣州市分會) (also known as the Guangzhou Chamber of Commerce of the China International Chamber of Commerce (中國國際商會廣州市商會)). He was the chief tax accountant of the high net value business department of AIA China from April 2015 to June 2017. Mr. Wang obtained a Master of Science from the City University of New York in the United States in February 2008. He has been enrolled to practice before the Internal Revenue Service of the Department of the Treasury of the United States since November 2010.

Dr. Zhou Chunsheng (周春生) (Independent Non-executive Director)
was born in May 1966, is currently a professor of Cheung Kong Graduate School of Business (長江商學院) in the PRC. He has been serving as an independent nonexecutive director of Pine Technology Holdings Limited, a company listed on the Stock Exchange (stock code: 1079), since July 2017. He has also been a director of Guanghua Tiancheng Investments Co., Ltd. since March 2007, and an independent non-executive director of Hua Chuang Securities Brokerage Co., Ltd. and China Southern Fund Management Co., Ltd. since June 2007. Dr. Zhou served as an independent non-executive director of China ITS (Holdings) Co., Ltd., a company listed on the Stock Exchange (stock code: 1900), from September 2008 to June 2018; an independent non-executive director of Zhuguang Holdings Group Company Limited, a company listed on the Stock Exchange (stock code: 1176), from October 2009 to October 2011; and an independent non-executive director of Industrial Securities Co., Ltd., a company listed on the Shanghai Stock Exchange (stock code: 601377), from September 2011 to December 2014. Dr. Zhou was an economist of the U.S. Federal Reserve Board from April 1995 to September 1997, where he was responsible for the analysis, control and management of financial risks, an assistant professor at the University of California (Riverside) from September 1997 to April 2001, an associate professor of the Business School of theUniversity of Hong Kong from July 2000 to July 2001, a commissioner of the Development and Strategy Committee of the China Securities Regulatory Commission (中國證券監督管理及規劃委員會委員) from April 2001 to December 2001, and a finance professor of the Guanghua School of Management at Peking University (北京大學) from July 2001 to December 2006. Dr. Zhou obtained a Master of Science from Peking University (北京大學) in the PRC in July 1988, and a Doctor of Economics from Princeton University in the United States in May 1995.